Am abandonat chiria din cauza viciilor apartamentului si doresc sa-mi recuperez avansul si depozitul de chirie

4 aprilie 2017 83

Am luat un apartament in chirie pe 2,5 luni. Am preplatit intraga perioada si am achitat si gajul la intrare ($725 in total). Nu am facut contract, dar am luat o recipisa despre suma platita. Peste 5 zile am iesit din apartament, fiindca avea neajunsuri, care nu mi s-au divulgat din start. Stapana apartamentului doreste sa-si opreasca gajul (190 EUR) cu toate ca nici oral, nici in scris n-am convenit ca depozitul se pierde daca iesim din apartament mai devreme. Bineinteles, vreau sa platesc pentru cele cateva zile in care am ocupat locuinta, dar nu mai mult decat atat. Vreau sa depun o plangere la politie, dar mi-as dori sa stiu cam cat dureaza intregul proces si la ce sa ma astept. Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Maxim,
În acest caz, persoana ce va dat în chirie apartamentul, nu are dreptul să rețină suma de 190 Euro.
Conform art. 631 alin. (2) Cod civil, înțelegerea cu privire la arvună trebuie să fie făcută în scris.
Prin urmare, o dată ce înțelegerea cu privire la arvună (gajul de... mai detaliat 190 Euro) nu a fost făcută în scris, nu are dreptul să o rețină.
În acest caz este foarte important să vă înțelegeți amiabil referitor la suma ce urmează să o rețină pentru cele 5 zile ce a-ți stat în apartament. În caz contrar veți fi nevoit să vă adresați în instanța de judecată.

4 aprilie 2017