Am apartament si am credit neachitat

16 ianuarie 2019 130

Buna ziua. Ajutati-ma cu un raspuns: am apartament si am credit neachitat. Inca nu am fost data in judecata, sechestru pe apartament nu este. Daca il scriu pe altcineva ca sa nu mi-l ia, cand voi fi data in judecata nu se va anula tranzactia, daca vor vedea ca l-am scris pe altcineva?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Apartamentul a fost gajat la bancă?
Urmeaza a studia contractul de credit, acesta poate prevedea interdicție de instrainare, de regulă băncile se asigură permanent în privința a asemenea cazuri.
Dacă este gajat, nu veți putea întocmi careva acte, adică vînzare.
Totodată, acțiunile descrise mai sus pot fi catalogate drept infracțiune, fapt ce... mai detaliat poate aduce la raspundere penală.

16 ianuarie 2019