Am avut un accident rutier, e in puterea agentului constatator sa scrie in procesul verbal că mă aflam într-o stare psihofiziologică la momentul impactului?

3 aprilie 2018 45

Am avut un accident, e in puterea agentului constatator sa scrie in procesul verbal că mă aflam într-o stare psihofiziologică la momentul impactului? Menționez că am trecut expertiza medicala după accident unde în fișa e clar scris că am fost treaz, liniștit, ingrijit, curat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Ghenadie,

Nu, această stare nu poate fi constată în mod liber de către agentul constatator, mai mult ca atât expertiză fiind o probă contrarie, urmează să contestați procesul verbal în judecată și să solicitați anularea acestuia.

4 aprilie 2018