Am calitatea de fidejusor al sotului meu datornic la Z-Leasing. El nu achita banii luati la timp, dar sunt eu apelata mai des si amenintata ca voi fi actionata in judecata.

21 februarie 2019 80

Pe data de 02.01.2019, sotul meu a luat imprumut de la Z-Leasing, eu, sotia lui, fiind in calitate de fidejusor. A trecut o luna si el nu a achitat (lucreaza in constructii si pe perioada rece a anului inca n-a inceput lucrul). Insa pe mine ma suna zilnic de la aceasta companie sau imi trimit mesaje telefonice de avertizare ca voi fi actionata in judecata. Ce se poate intampla cu mine?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Aliona,

Creditorul poate să vă acționeze în instanța de judecată atât pe Dvs ca fidejusor, cât și pe soțul dvs ca debitor principal în vederea recuperării sumei împrumutului acordat.
Cel mai probabil că contractul de împrumut prevede plata unei penalități.

Achitați pentru a evita plata penalității și a dobânzii de întârziere!

21 februarie 2019