Am cerut directorului să-mi acorde concediu

5 iunie 2018 52

Sunt profesoară și sunt scoasă forțat în concediu pe 15 iunie ca să revin la lucru peste 62 de zile (durata concediului). Am cerut directorului să-mi acorde concediul cu o săptămână mai târziu, ca să revin respectiv în august cu o săptămână mai târziu. Este posibil?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Cristina,

Concediul se acordă în orice timp al anului confrom unei programări stabilite între angajator și angajat. Astfel, în situația dvs urmează să coordonați cu angajatorul pentru a ajunge la un numitor comun rentabil pentru ambii cu privire la data acordării concediului.

5 iunie 2018