Am copii de școală, nu sunt vaccinați și nu sunt primiti la școală

5 septembrie 2018 47

Ieri au fost alungați acasă de la școală din cauză că nu au vaccinările. Noi nici nu avem de gând să vaccinăm copiii din motive personale. Vă rog, ajutați-ne să ne apărăm drepturile. Vă mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Conform 1. Alin. 6 al art. 52 din Legea privind supravegherea de stat a sănătăţii publice prevede:
admiterea copiilor în colectivităţi şi instituţii educaţionale şi de recreere este condiţionată de faptul vaccinării lor profilactice sistematice.
Totodată dacă e să analizăm situația din punc de vedere a interesului public, atunci... mai detaliat ar fi posibil, deoarece sunteți parte din situația de risc sporit de îmbolnăvire, fapt ce poate afecta toată instituția preșcolară.
În acest sens nu e posibil de a pune interesul personal mai presus decît ce a colectivității.

Analizați și articolul următor:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=346901

5 septembrie 2018