Am copil cu grad de disabilitate accentuat

2 iulie 2017 22

Buna seara! Am copil cu grad de disabilitate accentuat, pina la 3 ani s-a achitat indemnizatie, iar dupa 3 am scris cerere pina la 6 ani. Intrebarea mea este: cum procedez dupa 6 ani? Am auzit ca scrii o cerere, dar nu stiu precis ce trebuie sa scriu si atasezi certificatul copilului de disabilitate si iti merge stajul de munca? Sau cerere la eliberare? Am lucrat in domeniul invatamintului Nu pot sa lucrez mai departe din cauza ca trebuie sa am grija de copil. Ce fac mai departe?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună seara Silvia,

Dacă dvs intenționați să nu mai munciți pentru a avea grija de copilul dvs, cred că nu este posibil de a mai cere îndemnizații pentru că nu aveți de unde deja, dar dvs puteți benefia de pensie de dizabilitate pentru copilul dvs

2 iulie 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Buna seara!
Cititi acest Regulament, in special incepind cu pct. 26 > http://lex.justice.md/document_rom.php?id=00C20F81:5BA16246

Modelul Cererii si alte conditii trebuie sa le aflati personal de la angajator, sau de la subdiviziunea teritoriala a CNAS.
Din cite se pare, indemnizatiile respective pot fi incasate si pina la virsta de 16 ani.

3 iulie 2017