Am credit neachitat

16 august 2019 115

Am un credit neachitat de la o instituție nebancară fără gaj. Am luat 35.000 lei și nu am achitat ratele de vreo 4 luni din cauza unor dificultăți financiare. Acum trebuie sa întorc 90.000 lei. Îmi spun că o să mă dea în judecată și o sa meargă la domiciliu. Ce consecințe pot fi dacă mă dau în judecată?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Artiom,

Este dreptul lor să vă acționeze în instanța de judecată, însă Dvs. vă puteți pregăti bine din timp pentru acest proces.

În instanță Dvs. puteți solicita reducerea datoriei, or, deobicei ea este formată pe lângă sold și din penalități și comisioane. Legislația permite reducerea penalității în cazul în... mai detaliat care aceasta este vădit disproporțională cu prejudiciu cauzat. La fel, se poate de încercat declararea nulității unor clauze din contractul de credit, deoarece deseori companiile de microfinanțare includ clauze abuzive.

Este important ca să fiți o parte activă în instanță în cadrul procesului, să aduceți probe și să combateți poziția companiei de microfinanțare. Inacționea în cazul dat ar duce inevitabil la o hotărâre inechitabilă pentru Dvs.

Vă sunt la dispoziție,

O zi bună!

17 august 2019