Am credit pe care nu l-am achitat

27 mai 2020 124

Buna. Am credit pe care nu l-am achitat de un an. M-au telefonat colectorii si mi-au spus ca am 6 mii lei datorii. Acum sunt in concediu de maternitate si nu pot achita. Mi-au spus ca daca nu achit, imi vor pune sechestru pe indemnizatia copilului si ma vor da in judecata. E posibil asa ceva?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
In judecată pot acționa, pot sechestra doar bunurile dumneavoastră personale, cît ține de indemnizație, acesta vine pe card dumneavoastră însa destinată copilului astfel nu poate fi urmărită.
Problema că de regulă se aplică masuri de constringere pe acesta însă la cerere urmează a fi lichidate, contrar e temei de a scrie... mai detaliat plîngere.

27 mai 2020