Am credite impreuna cu sotul la zece banci!

3 februarie 2020 277

Buna ziua. Am luat cu sotul credite de la zece banci si nu am achitat rata lunara de opt luni, pentru ca am ramas fara serviciu. Suma totala a datoriilor s-a ridicat la peste doua sute mii lei. Dosarele se afla la colectori, suntem sunati si cer toti banii imediat. Eu am plecat peste hotare ca sa pot face rost de bani si sa achit. Dar ei nici nu vor sa auda, vor sa achitam toata suma odata. Ce consecinte ne asteapta? Daca eu trimit sotului bani de peste hotare bani, au dreptul sa-mi blocheze transferul? Va rog mult, un sfat, multumesc.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Bună ziua Tatiana,

Depinde de faza la care se află dosarul Dvs, dacă este la executorul judecătoresc atunci conturile bancare sunt deja sechestrate și executorul va extrage sumele de pe conturi.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

4 februarie 2020
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Trebuie să evaluați foarte bine situația, să puneti prioritate pe ordinea de închidere a creditelor, unde puteți negocia etc.

Să nu va treziți în situația cînd penalitățile se calculează în continuare, sumele ahitate de dvs. să fie atribuite doar la penalități și dobînzi, iar soldul să rămână practic neschimbat.

4 februarie 2020