Аm credite neachitate

8 septembrie 2019 86

Buna ziua. Am un automobil luat in leasing cu care n-am probleme, dar am niste credite la alte companii. Am intarziat cu achitarile 20 de zile, penalitatea este de 150 ziua, suma imprumutului 5.000 lei, am rambursat 3.400. Mi-au spus ca am de achitat 9.500 si imi blocheaza contractul si nu voi putea achita nimic. Au zis ca ma dau in judecata. Eu i-am rugat sa stabilim un grafic de achitari, dar nu accepta. Daca ma dau in judecata, ei pot sa puna sechestru pe automobilul luat in leeasing, care e inregistrat pe mine?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Sergiu,

Specificul contractului de leasing este faptul că locatorul își menține dreptul de proprietate asupra bunului dat în leasing până la expirarea contractului. Deci, compania de leasing este proprietar al bunului și respectiv compania de creditare nu poate pune sechestru pe bunul dat.

O zi bună în continuare.

9 septembrie 2019