Am credite nerambunsate

8 mai 2023 143

Bună ziua. Am trei credite și de trei luni nu pot achita ratele. Creditori m-au avertizat că mă vor da în judecată și m-au amenințat chiar cu dosar penal în temeiul art. 190 CP. Ieri m-au informat că m-au acționat în judecată și mi-au cerut să vin la ei la oficiu pentru a semna nu știu ce contract. Este posibil așa ceva?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Iulia.
Referitor la art. 190 CP- dacă nu aţi obţinut creditele prin abuz de încredere, inducere sau menținere în eroare atunci nu riscaţi răspundere penală.
Acţiunea în judecată - este dreptul creditorului de a se adresa în instanţă pentru recuperarea datoriilor formate, a penalităţilor şi corpul creditului dacă contractul o... mai detaliat prevede.
Referitor la invitaţia de a semna careva contract- posibilnsă fie careva acord adiţional de reeşalonare a plăţilor sau vre-o tranzacţie de rezolvare extrajudiciară a disputelor.

9 mai 2023