Am cumparat casa, iar terenul nu

9 iulie 2019 43

Buna ziua. Cu 10 ani in urma, am cumparat o casa. Am facut documentele pe casa, iar titlul pe teren au spus că o să-l facă cand vine acasa proprietara, fiind peste hotare. Acum ea a decedat, iar fiica ei vrea bani. Cum sa procedez?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua!

Stimată Dna Elena,
Cu regret, în acord cu prevederile legale în vigoare la data încheierii contractului respectiv ați cumpărat doar casa nu și terenul aferent.

Acum acesați link-ul de mai jos pentru a deschide Legea 1125/2002 și atrageți atenție la prevederile art. 26 - 28 unde găsiți răspunsul la... mai detaliat întrebarea ridicată.

http://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=110207&lang=ru

Succes.

10 iulie 2019