Am cumparat in leasing un automobil si nu am achitat ratele

3 februarie 2020 110

Am cumparat in leasing un automobil in valoare de 6.800 Euro. Am achitat 1.800 Euro si 6 luni cate 3.120 lei, dar m-am imbolnavit. Nu am achitat 2 luni si mi-au luat masina si au vandut-o cu 3.250 Euro fara sa-mi spuna. Acum, imi cer sa le mai achit 62.000 lei. Cine are dreptate si unde sa apelez?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
***
Va recomand sa contractati un avocat.
Eventual, puteti sa ma contactati la adresa de e-mail office.potirniche@yahoo.com
In general, compania de leasing putea vinde bunul, dar din contul banilor incasati de pe urma vanzarii, compania trebuia sa inchida datoriile pe care le aveati fata de ei in temeiul contractului... mai detaliat de leasing (ratele neachitate).
Compania nu poate sa vanda bunul si in acelasi timp sa va ceara plata ratelor, atita timp cit banii obtinuti din vanzare acopera datoria Dvs.
Totodata, compania de leasing nu poate sa va ceara si sa includa in calculul datoriei dobanda pentru perioada de leasing ramasa.

3 februarie 2020