Am cumpărat o casă

3 martie 2023 73

Bună ziua. Am cumpărat o casă, în care locuia mama vânzătoarei. După ce am dat banii și am primit actele, vânzătoarea ne-a spus că mama ei rămâne să locuiască cu noi până la moarte. E posibil așa ceva? Care sunt drepturile noastre? Noi am cumpărat casa, nu și bătrâna la pachet.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Trebuie de citit prevederile contractului de vînzare cumpărare.
Cine era proprietarul? Fiica sau mama.
dacă nu există clauza de întreţinere pe viaţă sau de abitaţie, nu aveţi obligaţia de a permite cuiva sä locuiască în casa care deja vä aparţine

4 martie 2023