Am cumparat o casa si nu ne aranjează din cauza defectelor ascunse de fostii proprietari

16 martie 2020 102

Buna ziua. Noi am cumparat o casa cu 3 zile in urma si dupa ce am facut contractul de vanzare-cumparare si le-am dat banii fostilor proprietari, am descoperit niste defecte majore la casa, ascunse de fostii proprietari. Se poate cumva de intors casa inapoi si sa ne restituie banii? Multumesc!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Mariana,

Se poate de declarat nul contractul pe motiv de dol. Dacă defectele sunt semnificative și se poate cu certitudine de demonstrat că Dvs nu ați avut posibilitatea să cunoașteți sau să aflați de ele pînă la cumpărare.

16 martie 2020