Am cumpărat o mașină, dar e pusă sub sechestru

3 decembrie 2023 3

Bună! Am cumpărat o mașină, iar mai târziu am constatat că pe mașină este aplicat sechestru, iar proprietarul indicat în pașaportul tehnic al mijlocului de transport este decedat. Ce pot să fac în această situație ca să-mi recuperez banii plătiți? Mulțumesc!

Jurist comments 3

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Trebuie de analizat contractul de vânzare cumpărare pentru a putea recupera banii.
Dacă în loc de contract a fost întocmită doar procură, practic e imposibil de recuperat banii pe acest automobil.

4 decembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Alexandru, ai dat peste un escroc, care a tăinuit acest lucru. În situația, care vă aflați, eu vă propun să îmntocmiți o cerere în adresa cumpărătorului, precum că el a comis un act de escrovherie față de DVS și sunteți dispus să vă adresați cu această cerere la poliție.... mai detaliat Eu vă orientezi acest lucru să-l meționați în P.S., une să-i dați termen de recuperarea banilor. Eu sunt despus să vă ajut, puteți apela la viberul meu de pe telefonul +37368669950, noi von discuta.

4 decembrie 2023
  • Avocat
  • Alte domenii

un răspuns în grabă-----dacă aveți vreun înscris de la cel de la care ați cumpărat automobilul care să indice la vânzare-cumpărare și la prețul remis, atunci încă mai este posibilitate de a vă recupera banii de la cel care a primit banii de la Dvs, prin desfacerea contractului încheiat cu... mai detaliat acesta și repunerea părților în poziția inițială, cu restituirea automobilului lui și el să restituie banii..................mai poate avea importanță și când a fost aplicat acest sechestru, până la înțelegerea Dvs de vânzare-cumpărare sau ulterior................dacă sechestrul era aplicat până la înțelegerea de vânzare-cumpărare și cel ce a luat banii de la Dvs a ascuns de Dvs acest fapt, atunci poate merge vorba și de o escrocherie..........dacă proprietarul înregistrat care a eliberat o procură a decedat, atunci din momentul decesului procura devine nevalabilă............dacă cel ce a luat banii de la Dvs știa că proprietarul înregistrat era decedat la momentul primirii banilor, atunci, eventual, poate purta răspundere penală pentru escrocherie........

4 decembrie 2023