Am cumpărat o mașină în rate, dar m-am îmbolnăvit grav

17 noiembrie 2021 72

Buna ziua. Am nevoie de ajutor. Am cumpărat o mașină în rate, dar m-am îmbolnăvit grav. Ce se poate intampla?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dl Victor,

Situația poate avea mai multe soluții, dar foarte mult contează ce prevede și contractul de vânzare-cumpărare.

O soluție ar fi să rezolviți contractul de comun acord, Dvs să restituți automobilul, iar Vânzătorul să vă restituie parțial banii, care deja ia primit. Menționez restituirea parțială a sumei, deoarece Dvs. totuși ați... mai detaliat folosit acest automobil o perioadă de timp.

Într-o altă ipoteză, în cazul încare nu achitați prețul conform înțelegerii Dvs cu Vânzătorul, acesta din urmă că poate acționa în instanța de judecată cu solicitarea de a încasa datoria în contul prețului automobilului și dobânda de întârziere sau penalitatea pentru întârzierea efectuării plăților conform contractului.

Succes.

17 noiembrie 2021