Am cumparat un automobil, dar nu il pot inmatricula din cauza ca vanzatorul are datorii

9 iunie 2023 51

Buna ziua. Am cumparat un automobil, vanzatorul mi-a perfectat procura. Cand am mers sa inmatriculez automobilul pe numele meu, am constatat ca vanzatorul are datorii si automobilul are aplicat sechestru de catre executor. Vanzatorul refuza sa achite datoriile. Cum sa procedez in acest caz?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă aveți dovada că ați achitat bani pentru acest automobil, vorbiți cu proprietarul, sau vă restituie banii achitați pentru automobil sau achită datoriile pentru a putea perfecta înregistrarea dreptului de proprietate. În caz contrar sugerații că vă veți adresa la poliție cu o plîngere pentru escrocherie.

10 iunie 2023