Am cumpărat un telefon cu achitarea în rate, dar nu am achitat

19 februarie 2020 263

Vă salut! Am cumpărat un telefon cu achitarea în rate, rata lunareă era de 230 lei. Am avut probleme cu starea financiară, plus probleme de familie și n-am achitat 6 luni. Acum datoria s-a ridicat la 12.000 lei Doresc să plec peste hotare ca să fac banii pentru a plăti datoria. Întrebarea mea este dacă voi putea trece hotarul?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua Ilie,

Depinde la ce etapa va aflati. Daca sunteti la faza judiciara, atunci liber puteti pleca peste hotare.

Daca sunteti la etapa de executare, atunci este o probabilitate ca executorul a aplicat interdictia de a parasi tara.

Pentru o consultatie mai detaliata va sunt la dispozitie.

20 februarie 2020
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Pentru a afla daca aveți interdicții de a părăsi țara, apelați la poliția de frontieră, aceștia sunt deținătorii registrului cu asemenea interdicții.
Sunt foarte receptivi, http://www.border.gov.md/index.php/ro/contacte

20 februarie 2020