Am cumparat un telefon furat

17 aprilie 2022 44

Buna! Am cumparat un telefon furat si ulterior l-am vandut (eu ma ocup de cumpararea si vanzarea telefonelor). Dupa ce l-am vandut, am fost contactat de catre politie care m-a informat ca telefonul in cauza figureaza ca fiind furat. Ce risc in aceasta situatie si ce pot face?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna I.poți fi tras la răspundere penală, conform Codului penal Articolul 186. Furtul

(1) Furtul, adică sustragerea pe ascuns a bunurilor altei persoane,

se pedepseşte cu amendă în mărime pînă la 650 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 120 la 240 de ore, sau cu închisoare... mai detaliat de pînă la 2 ani.

(2) Furtul săvîrşit:

a) - exclusă

b) de două sau mai multe persoane;

c) prin pătrundere în încăpere, în alt loc pentru depozitare sau în locuinţă;

d) cu cauzarea de daune în proporţii considerabile

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 650 la 1350 unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 4 ani.

(21) Furtul bunurilor de patrimoniu cultural din siturile arheologice sau din zonele cu potenţial archeologic

se pedepseşte cu amendă în mărime 1350 la 2350 unităţi convenţionale sau cu închisoare de la 2 la 5 ani.

(3) Furtul săvîrşit:

a) în timpul unei calamităţi;

b) de un grup criminal organizat sau de o organizaţie criminală

se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 6 ani cu (sau fără) amendă în mărime de la 1350 la 3350 unităţi convenţionale.

(4) Acţiunile prevăzute la alin. (1)–(3) săvîrşite în proporţii mari

se pedepsesc cu închisoare de la 5 la 10 ani.

(5) Acţiunile prevăzute la alin. (1)–(3) săvîrşite în proporţii deosebit de mari

se pedepsesc cu închisoare de la 7 la 12 ani. Trebuie să conlucrezi cu poliția, de la cine ai procurat telefonul și poate n=o să fii tras la răspundere penală.

18 aprilie 2022