Am cumparat un telefon in credit

11 martie 2020 105

Buna ziua. Am cumparat un telefon in credit și am achitat jumatate din suma, dupa care nu am mai achitat. Datoria, cu tot cu penalitati, m-a crescut la 8.004 lei, cand pretul initial al telefonului era 8.000 lei. Am primit o scrisoare de la executor. Ce pot face in situatia aceasta? Ce ma asteapta?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Vitalie,

Odată ce ați primit scrisoare de la executor atunci procesul judiciar deja a trecut și există titlu executoriu.

Conform Codului de Executare, executorul judecătoresc poate aplica următoarele măsuri:

a) să aplice sechestru pe mijloacele băneşti sau pe bunurile... mai detaliat debitorului;
b) să interzică debitorului de a săvîrşi anumite acte;
c) să interzică altor persoane de a transmite debitorului bunuri sau de a îndeplini faţă de el alte obligaţii;
d) să interzică persoanelor fizice şi juridice, indiferent de tipul de proprietate şi de forma juridică de organizare, efectuarea anumitor acte în privinţa debitorului sau a bunurilor lui, inclusiv a bunurilor care vor fi dobîndite în viitor, care ar putea duce la împiedicarea executării documentului executoriu.

11 martie 2020