Am custodia copiilor, dar vreau sa plec la munca peste hotare

13 februarie 2018 87

Buna ziua. Recent am divortat de sotul meu, avem doi copii minori. Domiciliul copiilor s-a stabilit cu mama, iar tata trebuie sa achite pensie alimentara. Eu acum vreau sa plec la munca peste hotare pe o perioada de trei luni fara copii. Intrebarea mea este: pot sa las copiii cu tatal lor pe o perioada de trei luni? Eu am vorbit cu el in privinta aceasta si el a zis ca nu vrea sa stea cu ei. Daca sa stea - el vrea sa-l scot de la pensia alimentara si sa-i platesc o suma de bani pe care mi-o va spune el. Ce as putea face in cazul acesta? Va multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Adresati-va la Directia Protectie a Drepturilor Copiilor din sectorul in care domiciliati pentru a institui tutela pe o terta persoana (parintii dvstra , sora , etc) .

14 februarie 2018