Am dat avans 500€ pentru un automobil pe care nu l-am mai primit

30 noiembrie 2023 3

Bună ziua. Am plătit suma de 500€ cu titlu de avans pentru un automobil pe care urma să îl primesc peste câteva zile, deoarece vânzătorul inventase ceva motive. V\nz[torul mi-a eliberat o recipisă care confirmă suma primită. A trecut ziua când trebuia să iau automobilul și am fost amânată pentru încă o săptămână. Atunci am spus că nu mai am nevoie de automobilul lor pentru că îmi trebuie urgent transport și să-mi întoarcă avansul. Acum vânzătorul nu mai răspunde nici la mesaje, nici la telefon. Cum îl pot acționa în judecată?

Jurist comments 3

  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Înaintarea unei acțiuni în instanța de judecată se face conform rigorilor art.166-176 CPC.

1 decembrie 2023
  • Jurisconsult

Buna Adelina, comportamentul persoanei, care a luat 500 Euro, dă dovadă, că este un escroc. Da DVS sunteți în drept să-l acostați în instanță, dar o să fie normal dacă DVS o să-i pregătiți o cerere și o să-i atenționați planurile DVS să o prezentați la poliție pentru a fi... mai detaliat tras la răspundere penală pe art. 190 CP - escrocherie. Eu sunt despus să vă ajut, DVS apelați la viberul de pe telefonul +37368669950.

1 decembrie 2023
  • Avocat-stagiar
  • Alte contravenţii

Buna Adelina! Pentru a da in judecata este necesar mai intii de toate de analizat recipisa pe care o aveti, dupa care va urma un raspuns corect la intrebarea si situatia creata la dvs. Pentru ajutor si suport juridic, puteti apela la nr. de contact 069049267

1 decembrie 2023