Am dat cu împrumut bani

9 aprilie 2020 84

Eu cu soțul am dat cu împrumut bani unor cunoștințe. Deja sunt 3 ani de când incercam sa-i întoarcem si nu reusim. Daca ne adresăm cu o plangere la poliție, se rezolva ceva?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Nicoleta,

Sigur, puteți depune o plângere la poliție pe art.190 CP escrocherie. Dacă există elementele infracțiunii respective în acțiunile persoanelor date.

De ce până acum nu v-ați adresat în instanța de judecată pe cale civilă? Avea să fie cu mult mai ușor de recuperat banii.

9 aprilie 2020
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Nicoleta!

Nerestituirea împrumutului la timp nu este infracțiune!
Urmează să vă adresați în instanța de judecată, însă, în cazul în care ați omis termenul de prescripție și nici nu aveți o dovadă scrisă că ați dat bani cu împrumut este dificil să dovediți poziția Dvs.

9 aprilie 2020