Am dat cu imprumut o suma de bani

23 decembrie 2019 71

Buna ziua. Am dat cu imprumut o suma de bani si a fost intocmita o recipisa in acest sens. Au trecut 3 luni si nu mi-au intors niciun ban. Debitorul este obligat sa achite cate 200 de euro in fiecare luna. Ce pot face cu aceasta recipisa?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua Cristina,

Se întocmește o cerere prealabilă prin care se solicită de la debitor să fie intoarsat suma de bani potrivit recipisei în caz contrar va asumați dreptul să-l înaintați in judecata.

Dacă acesta nu reacționează la cererea prealabilă se înaintează o cerere de chemare în judecată privind întoarcerea datoriei unde... mai detaliat indicați circumstanțele de fapt și de drept și anexați recipisa și cererea prealabilă expediata acestuia.

24 decembrie 2019