Am dat cu imprumut o suma de bani si nu mi-a fost intoarsa

11 septembrie 2021 99

Buna ziua. Anul trecut am dat cu imprumut unei prietene o suma de bani. Aceasta m-a asigurat ca va lucra peste hotare si imi intoarce suma imprumutata, insa a trecut mai mult de un an si nu am primit de la ea nimic. Mai mult, m-a blocat pe toate retelele de socializare si nu pot da de ea. E posibil sa-mi recuperez banii, sau fara dovezi nu pot face nimic?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
In lipsa unor acte confirmative, e problemă, face imposibil restituirea.

Puteți depune o plingere la poliție, poliția poate solicita audierea persoanei, iar daca acesta confirmă împrumutul banilor, actul in cauza va constitui temei de posibilitate de a incasa forțat prin judecată banii.

14 septembrie 2021