Am dat jumatate de pret pe casa, dar nu mai vrem s-o cumparam

13 aprilie 2020 93

Buna ziua. Am vrut sa cumpar o casa, am dat jumatate de suma, dar ne-am razgandit s-o cumpăram din motive personale. Am recipisa pentru suma achitata. A trecut un an de atunci si nu vor sa-mi intoarca banii. E posibil de facut ceva sau nu? Mulțumesc mult.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Liudmila,

Pentru vânzarea-cumpărarea bunurilor imobile legea prevedea condiția obligatorie de formă scrisă și autentificare notarială. Ulterior, pentru a produce efecte contractul urmează a fi înregistrat la Cadastru.

Ținând cont de faptul că Dvs aveți doar o recipisă, suma plătită poate fi interpretată drept avans pentru încheierea ulterioară a contractului de... mai detaliat vânzare cumpărare.

Dvs. aveți dreptul să solicitați restituirea avansului, însă trebuie să invocați un temei esențial pentru care nu mai doriți să procurați imobilul respectiv.

13 aprilie 2020