Am dat la piese automobilul cu care am venit din Rusia

26 noiembrie 2018 271

In anul 2014 am venit cu automobilul din Rusia. Dupa cativa ani, l-am dat la piese, au ramas doar actele pe el. Am fost chemat la inspectorul vamal si mi s-a spus ca trebuie sa achitam amenda in suma de 4.000 lei si costul masinii. Cum sa procedam in acest caz?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

In primul rand, cerinta de a achita costul masinii este ilegala. Poate Dvs nu ati inteles corect.// Art. 10 alin. (3 indice4) din Legea 1569/2002 (http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=312785), Nu are in vedere necesitatea achitarii contravalorii automobilului, ci a drepturilor de import.
Eventual, poate fi solicitata amenda + plata drepturilor de import. dar... mai detaliat nu costul masinii.
In al doilea rand, ati introdus automobilul in tara fara a-l devama? (avea mai mult de 10 ani)
In al treilea rand, cand ati introdus automobilul in tara: pina sau dupa data de 08.08.2014?
Nu in ultimul rind, care este contraventia de care suntei acuzat?
****
Poate fi vorba de amenda si de plata drepturilor de import, si sunteti obligat sa le achitati, DOAR daca: A. ati introdus masina pina la 08.08.2014. // B. nu ati devamat masina, respectiv aveati termen de 180 de zile maxim pentru a va afla pe teritoriul Moldovei cu acel autoturism. // C. exista acte care demonstreaza ca ati vandut masina la piese (nu trebuie sa declarati asta la organul vamal).
***
trebuie de vazut actele care le detineti.
puteti sa ma contactati la adresa de e-mail pentru asistenta suplimentara.

26 noiembrie 2018