Am dat un apartament in chirie, dar chiriasul nu achita chiria

23 noiembrie 2019 115

Buna ziua. Am un apartament in Chisinau pe care l-am dat in chirie pe contract. Chiriasul nu a achitat chiria de doua luni si a schimbat si lacatul de la usa de la intrare. Ce sa fac in cazul acesta? Multumesc!

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Daca contractul nu prevede altfel, veti putea rezolutiona contractul dupa ce locatarul nu va achita chiria pe parcursul a 3 luni.
Referitor la schimbarea lacatului, aceasta nu este o incalcare, atita timp cit contractul nu prevede expres o interdictie in acest sens. Este o masura de siguranta... mai detaliat rezonabila din partea locatarului.
veti putea solicita inlocuirea lacatului din contul locatarului la incetarea locatiunii.
Depuneti o somatie in scris locatarului privind plata chiriei.

23 noiembrie 2019