Am datorie neachitată din cauza problemelor de sănătate

2 februarie 2022 126

Bună ziua. Am luat un credit, pe care l-am achitat câteva luni, dar mai târziu am fost internată în spital cu probleme serioase de sănătate. Am plecat la București unde am avut 3 intervenții, am stat și în coma de câteva ori. Mai târziu a apărut Covid-ul și spitalul a fost închis. Momentan mă aflu în Italia, de 2 ani depun toate eforturile pentru a perfecta actele necesare pentru a fi inclusă în lista de transplant de rinichi. Va rog, ajutați-ne cu un sfat. Ce pot face? Eu nu am bani să rambursez acum creditul, nu am părinți ca să mă achite. Bunica cere ajutor de la oameni ca să pot să mă tratez aici.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna Arianna, e o chestie neplăcută și tragică, când vă referiți la sănătate. Ne întrebați ce de făcut. trebuie de achitat creditul, trebuie de dus tratative cu compania de creditare pentru a reeșalona achitarea creditului. Altfel o să fiți acostată în instanță, alt sfat nu există.

3 februarie 2022
  • Avocat
  • Alte domenii

.precizează suma, data luării creditului, locul, creditorul este o bancă sau o organizație de creditare nebancară..????....eu zic să uiți de credit pe moment și să te concentrezi pe viața ta...........această lege conține unele prevederi importante........https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=120931&lang=ro ...................dacă sunt întrunite anumite condiții, compania de creditare va putea încasa prin instanța de judecată... mai detaliat doar o sumă egală /nu mai mare cu dublul sumei luate în credit, luând în considerație și plățile pe care deja le-ai făcut...........ulterior pe suma de bani încasată prin hotărârea instanței de judecată nu se vor calcula dobânzi..........riști doar achitarea onorariului și cheltuielilor de executare care vor fi pretinse de executorul judecătoresc, dacă vor înainta spre executare unui executor judecătoresc........dar tu te poți înțelege cu ei să nu dea unui executor judecătoresc dar să achiți câte puțin lor deja, după posibilități, în baza hotărârii instanței de judecată............

3 februarie 2022