Am datorii la o companie nebancara

3 septembrie 2020 166

Buna ziua. Am cumparatvpe 13 aprilie un telefon si de atunci nu am putut achita creditul din cauza lipsei de lucru, mai ales cu pandemia. Ma suna colectorul si imi spune ca am de achitat 48.000 lei. L-am intrebat daca se poate cumva de facut grafic nou de achitare lunara, dar el a spus ca putem doar in caz daca achit 30% din datorie. Nu am asa bani si a spus ca ma da in judecata. Ce iesire am din aceasta situatie? La ce ma pot astepta dupa judecata ?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua Alexandru,

Soluția este să negociați cu creditorul. În caz contrar el are tot dreptul să vă acționeze în judecată și să solicite în mod forțat datoria acumulată.

4 septembrie 2020
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Alexandru, salut!

Dacă vă acționează în judecată, aveți șansa să reduceți mult din suma solicitată prin declararea nulității clauzelor abuzive.

4 septembrie 2020