Am dau in judecata, dar nu a ajuns citatia la mine; ce sa fac?

27 aprilie 2017 85

Eu cu 3 luni am depus actele la judecata de la noi din oras pentru a da în judecata pe tata la copilul meu la pensia alimentara....miau trimis scrisoarea în localitatea unde sunt pusă la evidenta, dar eu nu locuesc acolo, stau în alta localitate, dar mama mia a anunțat din timp postarita ca trebue sa îmi vie o scrisoare de la judecata sa io duca ei .... Eu am așteptat 3 luni cu gândul ca poate așa tirziu îmi vine scrisoarea eri mam apropiat la judecata sa văd care e situtia cu dosarul meu și cind colo surpriza scrisoarea era restituita și trimisa înapoi din cauza ca postarita a scris ca pe plic ca sunt plecata din sat ....ajutați ma va rog cu un răspuns ce ar trebui sa fac acum ca din cauza la postarita am pierdut atita timp și ea zilnic trece pe linga poarta mamei și sau intilnit de multe ori și pensia a duso lui fratele meu și nu ea zis nimik de scrisoarea mea ....Ea a procedat la fel și cind mia venit citație pentru divort.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vladimir Palamarciuc
  • Avocat

Eugenia, in relatia cu postarita, probabil ca nu puteti face nimic (si cred ca nu merita sa pierdeti timpul). Acum stiti cind este judecata si mergeti direct la urmatoarea sedinta de judecata. Daca aveti nevoie sa depuneti inca o data cererea in judecata informati instanta de judecata despre adresa unde... mai detaliat sa va transmita citatia. Pe portalul instantelor de judecata (https://jc.instante.justice.md/) puteti gasi agenda sedintelor de judecata - introduceti datele despre cauza (ex. denumirea partilor) si puteti afla on-line despre urmatoarea sedinta. Totusi, trebuie sa subliniez ca uneori informatia despre sedinta nu este publicata pe acel site.

27 aprilie 2017