Am de achitat o amenda, dar am cumparat recent o masina in leasing si ma tem sa nu mi-o sechestreze executorul judecatoresc

28 ianuarie 2020 63

Buna ziua. Cativa ani in urma mi-am luat patenta de intreprinzator pentu vanzari in piata, dupa care s-au acumulat datorii pe polita de asigurare. Am avut judecata si mi-au pus amenda de 13.000 lei. Acum am luat in leasing o masina. Poate executorul sa-mi ia masina?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Pe parcursul contractului de leasing proprietarul rămîne compania respectivă asupra mașinii și nu dvs deci executorul nu va putea aplica sechestru asupra acestui automobil decit după ce veti obține dreptul de proprietate.

Totuși pînă la aplicarea sechestrului de către executor rămîne a fi epuizate o serie de măsuri asigurătorii cum ar... mai detaliat fi reținerea salariului, rețineri de pe contul bancar și doar după ce acestea măsuri nu sunt suficiente parcurge la aplicarea secheatelor asupra bunurilor.

28 ianuarie 2020