Am depasit 90 zile state in Romania

23 aprilie 2018 48

Buna! Sunt cetatean al Republicii Moldova. Urma sa ma casatoresc cu un cetatean român. Pentru ca am depasit 90 zile state in Romania, la vama romana mi-au pus interdictie pe 3 luni. Cum pot sa fac ca sa plec inapoi in Romania? Ajutati-ma, va rog din tot sufletul. Daca ne inscriem la starea civila din Republica Moldova, se schimba ceva, pot sa merg in Romania? Sau ce poate sa faca viitorul meu sot ca sa ma ia in Romania?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Natalia, urmeaza sa consultati un jurist din Romania privind regulile migrationale romane. De regula, interdictia este temporara si dupa expirare unui anumit termen trebuie sa aveti posibilitatea sa intrati in tara vecina.

24 aprilie 2018