Am depus dosarul pe data de 21/09/2017

9 mai 2018 91

Buna ziua. Vreau sa va intreb: am depus dosarul pe data de 21/09/2017. Cand imi vine ordinul?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dumitru,
Probabil că ar fi cazul să îi întrebați pe cei de la Agenția Națională pentru Cetățenie, întrucât aceștia sunt competenți să examineze dosarele.
Din ceea ce am am observat studiind datele de pe site am observat că în mediu pentru a primi un răspuns durează circa 11 luni.

10 mai 2018
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Dmitri.
Sunt extrem de multe cereri și personalul de la ANPC nu fac față, cu toată că conform legii, trebuie să obții ordinul de redobândire peste 5 luni de zile. În realitate se obține aproximativ după 12-14 luni de zile.

10 mai 2018