Am descoperit ca tatal decedat ar avea datorii catre stat pentru ca cineva i-a folosit ilegal datele de identificare

13 iunie 2019 20

Buna ziua ! Tatal meu strangea pet-uri pe care le vindea la o firma de colectare a pet-urilor, la unul din punctele de colectare, care se afla fix langa casa noastra, deschis de o vecina la ea in curte. La inceput i s-a cerut buletinul, doar cu buletinul putea preda acele pet-uri, insa vecina mea emitea chitante pe numele tatalui si pentru alte persoane, ajungand ca tatal meu sa aibe inregistrat la Anaf venituri de 560 milioane in 4 ani din pet-uri, ceea ce este imposibil. Acum apare cu o datorie catre casa de sanatate, acei 10% din venituri + penaliati, ceea ce a ajuns la 6.700 lei. Cum pot proceda legal ca sa trag la raspundere firma de colectare sau pe vecina, ca persoana fizica pentru ca a abuzat de datele tatalui meu, ilegal. Mentionez ca acestea s-au petrecut in anii 2012-2013-2014-2015 si am descoperit abia acum, deoarece tatal meu a decedat in luna aprilie si cand faceam succesiunea, am descoperit si acest lucru. Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Trebuie sa va adresati unui avocat specializat pe dreptul Romaniei. Pe acest portal sunt juristi din Republica Moldova.

18 august 2019