Am dreptul de a înregistra sau filma sedința de judecată?

13 aprilie 2018 122

În curînd o să am şedință de judecată (hotărârea irevocabilă s-a întors pentru a se explica mai amănunțit sau pentru a mai adăuga ceva. Vreau să ştiu dacă am dreptul de a înregistra sau filma sedința de judecată (şi in baza la ce lege să cer). Vreau să invit şi un jurnalist să filmeze pentru a arata ce se petrece. Ședințele celelalte au fost libere sau deschise, asta nu ştiu. Avocat nu am. Executorul judecătoresc a zis că nu-i nevoie, spui şi că o să fie în loc. Mulțumesc.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Nu, nu aveți acest drept. Totuși fiecare ședință de judecată este înregistrată audio, iar CD-ul cu înregistrarea îl puteți ridica contra cost, 20 lei.

13 aprilie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Vasile,
De fapt lucrurile stau puțin altfel.
Din câte înțeleg este vorba despre o cauză civilă. În acest caz vedeți prevederile Codului de Procedură Civilă al RM referitor la înregistrări, tipurile acestora și ce sunteți în drept sa faceți, iar ce nu:
Articolul 18. Utilizarea de mijloace tehnice
(1)... mai detaliat Pentru documentarea lucrărilor şedinţei de judecată şi conservarea probelor, instanţa judecătorească poate utiliza orice mijloc tehnic în conformitate cu prezentul cod şi alte legi.
(11) Pentru exercitarea drepturilor şi obligaţiilor procesuale, participanţii la proces pot efectua înregistrarea audio a şedinţei de judecată.
(2) Înregistrarea video, fotografierea, utilizarea altor mijloace tehnice decît cele cerute în condiţiile alin. (11) pot fi admise numai de preşedintele şedinţei de judecată şi numai la deschiderea şedinţei şi pronunţarea hotărîrii.
(3) Încălcarea prevederilor alin.(2) se sancţionează cu amendă de pînă la 20 unităţi convenţionale şi cu confiscarea înregistrărilor (peliculei, pozelor, casetelor etc.).

13 aprilie 2018