Am dreptul la ceva în caz de divorț?

7 aprilie 2020 107

Bună ziua. Divorțez cu soțul, căsătoria am oficiat-o pe 7 septembrie 2013, avem un copil împreună. Până la căsătorie am trăit împreună 7 ani, nunta am făcut-o împreună cu soțul, din banii acumulați tot împreună, lucram la Moscova. Cu câteva zile înainte de nuntă ne-am înțeles să cumpărăm un apartament, o parte din bani am platit-o imediat, cealaltă parte am achitat-o după nuntă. După nuntă trebuia să plecăm la Moscova peste 1 săptămână, soțul la moment nu putea sa treacă apartamentul pe numele lui, l-am trecut urgent pe soacra mea, ca să-mi facă viză de reședință, deoarece schimbasem familia și am schimbat pașaportul. Patru ani aproape am facut repație în apartament. Cu trei ani în urmă ne-am întors acasă, băiețelul avea un anișor, trei luni jumate am muncit zi de zi și am finisat reparația, nu am platit la nimeni, ne pricepem și singuri, am făcut totul. În ianuarie anul acesta soacra a donat apartamentul soțului. Și acum iese că în caz de divorț, nu am dreptul la nimic? Am rămas numai cu munca? Noi am ieșit din casă cu băiatul, cheile ni le-au luat, soțul spune că el a făcut totul, eu nu am nimic. Nu am dreptul la o compensație ceva? Sau rămîne numai să cer pensie alimentară? Apropo, în căsătorie au fost cumpărate în credit divan, frigider, mașină de spălat și mai multe, măcar la asta am ceva dreptul? Mulțumesc anticipat!

Jurist comments 1

Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

1. Sunteți în drept să solicitați pensia de întreținere.

2. Sunteți în drept să solicitați partajarea bunurile procurate în credit.

3. Dacă puteți cumva să probați investițiile făcute în casă, instanța de judecată ar putea să dispună încasarea din contul soțului în favoarea dvs. a unei sume de bani.
Aici se poate... mai detaliat de făcut referire și la suma de bank achitată ca "prima parte" pentru casă, dacă aveți careva dovezi.

8 aprilie 2020