Am dreptul la o cota din mostenirea lasata de bunici, daca si tatal meu a decedat?

21 august 2021 360

Buna ziua. Bunicii mei au avut 4 copii, unul dintre care este tatal meu. Au decedat bunicii si tatal meu. Acum, casa si pamanturile bunicilor se impart. Am si eu dreptul la vreo cota din mostenire?

Jurist comments 11

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
aveți dreptul de a moșteni, totuși, primordial urmează a fi concretizat cînd anume au decedat persoanele?

23 august 2021

Buna ziua d-l Vitalie!Va multumesc pentru raspuns.Buneii au decedat 25 ani in urma,tata 13 ani in urma.

23 august 2021

Buna ziua d-l Vitalie!
Si bunicii si tatal meu au decedat pina 01.03.2019.
A revenit o nepoata,adica o verisoara si a facut casa si pamintul de linga casa pe ea,si acum face si paminturile pe ea.Ma mira faptul cum poate face,si de ce totul pe ea,doar trebue egal sa se imparteasca... mai detaliat sau la copii bunicilor,sau la toti nepotii,eu si nici surorile mele nu iam dat nici o declaratie?Cum sa oprim ca ea sa nu poata face paminturile numai pe ea,cai o faradelege,face prin variante nelegale ,credca a platit bani si face nelegal?

28 august 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Deci, aveți dreptate, daca nu există un testament, atunci bunurile bunicului urmau a fi împărțite egal intre copii si bunică.
Astfel, ce urma sa moștenească tatal dumneavoastra urmează a fi transmise prin succesiune catre dumneavoastră.
La moment, daca nimeni nu pretinde, moșteneste cel ce are interes, astfel daca mai stați pe ginduri,... mai detaliat verișoara va moșteni totul.
Urmează să vă implicați și eventual sa contestați actele intocmite pe numele acesteia, alt fel, daca definitivează documentar procedura, va fi complicat sa intoarceți ceva inapoi.

28 august 2021

bunica o decedat in anul 24.03.1989,bunicul in 20.02.1996,iar tata in 11.10. 2008

28 august 2021

noi locuim in Chisinau,iar mostenirea e in Gheltosu Cantemir,ea o venit de la Italia si face mostenirea pe pamint,unde sa ne adresam so oprim,ca ea neo sunat si o zis vreau sa fac paminturile pe mine,datimi copiea decesului tatalui?Am intrebato da de ce tot pe tine,la ce nu... mai detaliat neo dat raspuns.Noi am rezuzat sai dam copiea decesului,dar ea poate primi si de la starea civila.

28 august 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Trebuie sa va adresați la orice notar, pentru a afla la care din otarii dim Moldova este deschis dosarul succesoral dupa bunic. Totodată urmează să deschideți moștenirea dupa tata.
Nu oferiți nici un act catre verișoară, și in prima zi lucrătoare mergeți la notar, e multă umblatură, dar nu... mai detaliat veți pierde ce va apartine.

28 august 2021

Buna ziua dl Vitalie !Da cum pot eu sa ma adresez la orce notar din Moldova,sa le scriu scrisori ?

9 septembrie 2021
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Urmează să vă adresați personal sau prin procură la oricare notar pentru a identifica unde este deschis dosarul succesoral(au bază comună de la ministerul justiției unde este identificat dacă este deschis dosar și la ce notar), vă adresați cu certificatul de deces și actele ce confirmă rudenia cu decedatul,... mai detaliat ulterior, mergeți la acel notar și depuneți cerere pentru a fi admisă în calitatea de moștenitor, daca se refuză, puteți interveni prin intermediul instanței de judecată.

9 septembrie 2021

Buna seara dl Vitalie !Va multumesc mult

10 septembrie 2021

Buna ziua dl Vitalie!Spune-ti va rog da copilul care o fost sub tutela,si chear are si hotarirea de infiere,dar nu i so schimbat documentar familia,are tot dreptul la mostenire?

16 septembrie 2021