Am dreptul la o parte din casa bunicilor dupa decesul lor?

11 iunie 2019 94

Daca bunicii nu au lasat testament, dupa decesul lor cui ii revine casa? Au 3 copii, din care unul e mama mea care este decedata. La moment matusa are toate actele pe casa. Va rog sa ma ajutati.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Este posibil să pretindeți la 1/3 cotă parte din imobil.
Mama urma sa moștenească cota parte prin depunerea de acte la notar, acea cotă după decesul mamei urma sa vă revină.
Este posibil de a pretinde doar că aveți careva situații:
Dacă a decedat pina la 01.03.2019, urma sa va adresați la... mai detaliat notar pentru a moșteni în termen de 6 luni din data decesului bunicii, actualmente valabil și în cazul mamei.
Dacă nu ați adresat, urmează sa va repuneți în termen de 6 luni prin judecată.
Ulterior înaintînd la notar cerere pentru a moșteni.
Situația e puțin complicată.

12 iunie 2019

Buna ziua, va multumesc pentru raspuns! In termen de 6 luni dupa decesul bunicii care a decedat in 2009 a mers matusa mea si a perfectat actele pe numele ei, eu fiind minora, iar mama deja decedata din 2008.. Acum ea motiveaza ca avand toate actele pe numele ei trebuie... mai detaliat sa parasesc casa. Imi spuneti va rog de unde trebuie sa incep un proces de judecata ca sa pot ramane in casa. Va multumesc!

18 iunie 2019
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

În acest caz, urmează sa intentați acțiune de anulare a tuturor actelor și înregistrărilor subsecvente.

Dacă moştenitorul moare înaintea celui ce lasă moştenirea, succesorii indicaţi la art.1500 alin.(3) adica dumneavoastră culeg, prin intermediul instituţiei reprezentării, partea din moştenire care i s-ar fi cuvenit moştenitorului decedat.

Astfel puteți pretinde la cota ce urma... mai detaliat sa revină mamei dumneavoastră.

18 iunie 2019