Am dreptul la salariu ca toti ceilalti angajati, daca stau in carantina dar lucrez online?

23 aprilie 2020 37

Am fost peste hotare din data de 13 martie pâna pe 13 aprilie. Fiind angajata ca educatoare in sat, am plecat pentru 2 saptamâni, dar aveam bilet pe 3 aprilie. Cursa s-a anulat si am fost nevoita sa mai ramân in Franta. Mi-am luat concediu platit din data de 16 martie pâna pe 5 aprilie. Directoarea sustine ca nu imi poate achita salariul in perioada 6 aprilie pâna pe 26 aprilie când ies din carantina. Are ea dreptate sa nu imi achite salariul, dar eu in acest timp lucrez online ca toti ceilalti angajati? Va multumesc.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Alexandra,

Pentru a putea lucra de acasă, trebuie să semnați cu angajatorul un acord adițional la contractul de muncă. În acord trebuie să fie specificat modul de salarizare, perioada, modul de lucru.

24 aprilie 2020