Am dreptul la test

20 aprilie 2018 65

La procesul de judecată, am dreptul să cer să se facă testul (detectorul de minciuni), fiindcă eu altfel nu pot dovedi minciuna altor persoane? În baza căror legi să cer dacă îl am? Mulțumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Buna ziua. Legislatia Republicii Moldova nu prevede asa mijloc de proba. Detectorul de minciuni este folosit doar ca metoda de verificare a integritatii, in cazul angajarii la unele posturi de importanta majora pentru stat.

20 aprilie 2018