Am dreptul la un an academic?

1 iulie 2017 41

Activez ca profesoara de 28 ani. Anul 2016-2017 l-am inceput un pic obosita, pina la urma am decis sa ma opresc, deoarece eram prea agitata. Am scris cerere din 07 noiembrie pina la 31 mai pe motiv de sanatate. Am beneficiat si de un mic concediu de 12 zile, apoi am scris alta cerere pentru un concediu neplatit din cont propriu pentru un an din 13 iunie 2017 pina la 12 iunie 2018. Cererea mi-a fost respinsa din motiv ca eu anul l-am luat deja.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Aveti dreptul doar de comun acord cu angajatorul>
Codul Muncii>
Articolul 120. Concediul neplătit
(1) Din motive familiale şi din alte motive întemeiate, în baza unei cereri scrise, salariatului i se poate acorda, cu consimţămîntul angajatorului, un concediu neplătit cu o durată de pînă la 120 de zile calendaristice,... mai detaliat în care scop se emite un ordin (dispoziţie, decizie, hotărîre).
(2) Unuia dintre părinţii care au 2 şi mai mulţi copii în vîrstă de pînă la 14 ani (sau un copil cu dizabilităţi), părinţilor singuri necăsătoriţi care au un copil de aceeaşi vîrstă li se acordă anual, în baza unei cereri scrise, un concediu neplătit cu o durată de cel puţin 14 zile calendaristice. Acest concediu poate fi alipit la concediul de odihnă anual sau poate fi folosit aparte (în întregime sau divizat) în perioadele stabilite de comun acord cu angajatorul.

4 iulie 2017