Am dreptul s-o inlocuiesc pe educatoare?

26 iulie 2018 35

Sunt conducatorul gradinitei care activeaza 9 ore. Am dreptul s-o inlocuiesc pe una din educatoare pe 0,25 unitati cat doamna se afla in concediu anual, daca in calitate de conducator am 1 unitate?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă grădinița este de stat - nu aveți voie.
Iată ce spune Codul muncii:

Articolul 261. Munca prin cumul a conducătorului unităţii de stat,
inclusiv municipale,sau... mai detaliat al unităţii cu capital majoritar
de stat
(1) Conducătorul unităţii de stat, inclusiv municipale, sau al unităţii cu capital majoritar de stat nu poate să presteze muncă prin cumul la o altă unitate sau să cumuleze funcţii la unitatea pe care o conduce, cu excepţiile prevăzute de legislaţia în vigoare.
(2) Conducătorul unităţii de stat, inclusiv municipale, sau al unităţii cu capital majoritar de stat nu poate să facă parte din organele care exercită supravegherea şi controlul în unitatea pe care o conduce.

29 iulie 2018