Am dreptul sa conduc in Republica Moldova automobilul introdus din Romania de alta persoana?

28 mai 2020 573

Buna! Matusa mea este din Romania si a adus un automobil in Republica Moldova, l-a trecut prin vama si s-a intors in Romania fara automobil. Acum circul eu in Moldova cu acest automobil, achit vinieta etc. Azi m-a oprit politia si mi-au spus ca numai matusa are dreptul sa conduca automobilul in MD, dar nu si eu. Eu am dreptul sa conduc acest automobil cat timp ea este plecata in Romania? Multumesc mult.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Victor!

Sigur aveți dreptul sa conduceți și nici ma ar nu aveți necesitate de un act care sa confirme că vi s-a încredințat autoturismul.

Succes.

16 iunie 2020