Am dreptul sa depun o plangere pentru recuperarea cheltuielilor de reparatie a cazanului termic?

14 august 2018 39

Buna ziua. In apartamentul proprietate privata am cazan termic autonom si destul de des se intimpla devieri de presiune (debit) al apei in robinet sau lipsa acesteia din motiv ca s-au spart tevile vechi sau s-a defectat pompa veche a SEL-ui, si ca rezultat, s-a defectat piesa cazanului care raspunde pentru presiunea apei in cazan. Am dreptul sa depun o plangere, insotita de bon fiscal, pentru recuperarea cheltuielilor de reparatie a cazanului termic? Trebuie sa anexez si o argumentare, o eventuala incheiere a unui specialist?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Cristina,
pentru a avea sanse de succes, trebuie sa demonstrati legatura cauzala directa dintre defectiunea exterioara si prejudiciul cauzat de aceasta cazanului. Astfel, este inevitabila o expertiza specializata. Puteti sa o comandati personal, sau in cadrul unui proces d ejudecata. Initial, incercati sa solicitati prin cerere repararea prejudiciului, acordand un termen... mai detaliat rezonabil pentru aceasta gestionarului tevilor respective (nu sunt sigur ca e SEL-ul, concretizati), anexand copii de pe bonul de plata.
Succes!

14 august 2018