Am dreptul să mi se plătească buletinul de boală sau nu?

10 iulie 2018 42

Sunt profesoară. Am ieșit la pensie la 9 februarie 2018. Am muncit până la finele anului de studii, 14 iunie 2018. Pe 26 iunie am fost internată la spital și am avut o intervenție chirurgicală. Mi s-a eliberat buletin de boală, dar directorul a spus că nu am dreptul la plată în baza buletinului, deoarece sunt eliberată din funcție că sunt deja pensionară. Întrebarea: când trebuie să fiu eliberată - până la concediu sau după concediu? Doar eu nu am avut contract pentru anul 2017-2018 și, socot, că am dreptul la concediu normal. După expirarea concediului dat, dacă va fi cazul, mă vor reangaja în bază de contract. Deci: am dreptul să mi se plătească buletinul de boală sau nu?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Ca să clarificăm lucrurile trebuie să știți:

1. Nu puteți fi concediată atunci când va aflați în concediu.

2. Aceștia au dreptul să vă concedieze pe motiv de pensionare.

3. Averi dreptul plata tutor indemnizațiilor pe parcursul timpului care a-ți lucrat.

4. O reangajare se coordonează deja cu angajatorul, adică acesta decide... mai detaliat dacă vă mai angajează sau nu.

În final stabiliți cînd a-ți fost concediată pentru pentru a vedea dacă aveti dreptul la plata indemnizațiilor pentru concediul medical sau nu deoarece dacă concedierea nu a avut loc până la concediul dvs medical atunci acesta trebuie calculat.

În final dacă ați depistat ca vau fost lezate careva drepturi depuneți o lângere la Inspecția Muncii.

11 iulie 2018