Am dreptul să privatizez camera din cămin pe care au primit-o părinții mei?

15 februarie 2023 43

Bună ziua. Ambii mei părinți au lucrat la o universitate mulți ani. Familia noastră a locuit timp de 42 de ani într-un cămin, în locuința repartizată de universitatea în cauză. Părinții au decedat 2 ani în urmă. Am dreptul să privatizez locuința menționată, în care locuiesc în continuare și pentru care achit toate facturile? De ce acte am nevoie?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Victoria.
Aţi spus că părinţii au primit căminul de la o universitate, dacă căminul este pentru studenţi atunci nu poate fi privatizat

(5) Prin derogare de la prevederile alineatului (2) referitor la privatizarea căminelor, se admite privatizarea încăperilor de locuit în căminele de tip cameră (cu excepţia căminelor pentru studenţi... mai detaliat şi elevi ale instituţiilor de învăţămînt de stat de toate nivelurile...
Pentru mai multe detalii citiţi LEGEA Nr. 1324 din 10-03-1993
privatizării fondului de locuinţe
https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=132814&lang=ro#

16 februarie 2023