Am eu dreptul sa cer foaia de parcurs al inspectorului rutier cand sunt oprit fara motiv?

26 aprilie 2017 72

Ma interseaza daca este oblligat politistul sa-mi arate foaia de parcurs cind sunt oprit fara motiv doar pentru a mi se verifica actele, chiar daca n-am incalcat nimic!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulia Furtuna
  • Avocat

Conform Regulamentului circulatiei rutiere, conducatorul de vehicul oprit pentru verificare de către agentul de circulaţie are dreptul:
a) să fie informat în privinţa numelui, prenumelui, funcţiei agentului de circulaţie, autorităţii pe care o reprezintă, inclusiv prin prezentarea legitimaţiei, precum şi temeiul legal al opririi;
b) să fie informat în privinţa normei legale... mai detaliat încălcate, precum şi încadrarea juridică a faptei imputate, în conformitate cu legislaţia penală sau contravenţională;
c) să fie informat în privinţa drepturilor şi obligaţiilor prevăzute de legislaţia penală sau contravenţională şi posibilităţii de a recurge la realizarea acestora;
d) să facă cunoştinţă cu probele ce dovedesc faptul încălcării legislaţiei, inclusiv cele constatate cu ajutorul mijloacelor tehnice certificate;
e) să conteste, în conformitate cu legislaţia în vigoare, legalitatea acţiunilor agentului de circulaţie, precum şi actele de constatare încheiate de aceştia.

27 aprilie 2017